ODRŽAN 30. SABOR FRULAŠA SRBIJE “Oj Moravo”

Pobednici Sabora frulaša u Prislonici 2017.

INFORMACIJA O REALIZACIJI 30. SABORA FRULAŠA SRBIJE
«OJ MORAVO»

Organizatori Sabora: Turistička organizacij Čačka, Savet sabora i Mesna zajednica Prislonica
Pokrovitelji Sabora: Grad Čačak
Datum i mesto održavanja Sabora: 22. i 23. jul 2017. Prislonica
Domaćin Sabora: Dr Svetislav Božić, kompozitor, dopisni član SANU
Starešina Sabora: Bora Dugić, maestro frule
Predsednik Saveta Sabora: Zoran Rajičić
Direktor Sabora: Vojin Jakovljević, vd direktora TOČ
Umetnički direktor Sabora - selektor: Katarina Azanjac, flautista
Programski direktor Sabora: Svetlana Cica Azanjac
Izvršni direktor Sabora: Pero Pejović
Prijatelji Sabora: DND – TOP DI agencija za zastupanje i osiguranje Čačak, „Atenik komerc“ Čačak, „Delta tim“ Prislonica, Pekara Vučković, Pekara „PONS“ Čačak, „Bolero NT“ Čačak, „Elit hotel“ Palić, JP Vodovod, JP Gradac, JKP Komunalac, JKP „Moravac“ Mrčajevci, JKP Gradsko zelenilo; Narodni muzej Čačak; Međuopštinski istorijski arhiv Čačak, Dom kulture Čačak
Donatori frula za nagrade: Dragoš Kovačević, Ostoja Antić, Bora Dugić, Vojislav Mišo Pajović,
Medijski pokrovitelji: Radio Beograd 2, lokalni mediji
Predtakmičenja: Osanica kod Žagubice, Boljevac, Vranjska Banja, Rača kragujevačka, Igroš kod Brusa, Iđoš kod Kikinde.
Na predtakmičenjima, učestvovalo je više od 250 frulaša, a za završnu smotru kvalifikovalo se njih 58.

Stručni žiri
* Savremeno sviranje na fruli:
Katarina Azanjac, flautistkinja, predsednik žirija
Zoran Hristić, kompozitor
Prof. dr Dimitrije Golemović, etnomuzikolog
Veljo Kokorić, legendarni frulaš
Vlade Baralić, majstor frule

*Izvorno sviranje na fruli:
Prof. dr Dimitrije Golemović, etnomuzikolog, predsednik
Svetlana Cica Azanjac, etnomuzikolog
Dragana Marinković, urednik i voditelj emisije „Od zlata jabuka“
Momir Pešaković, frulaš
Branko Mastilović, član Saveza KUD-a Beograd – odbor za narodnu muziku

*Mladi frulaši:
Neda Nikolić, frulaš, predsednik
Katarina Azanjac, flautistkinja
Svetlana Azanjac, muzički urednik RTS

Žiri publike
* Savremeno sviranje na fruli:
Gordana Dimitrijević, direktorka JU „Narodni univerzitet“ Vranje
Sanja Ilić, organizatorka programa u KC „Radoje Domanović“ Rača
Dragana Đurković Tošoć , pesnikinja

*Izvorno:
Emina Branković, direktorka Kulturnog centra Boljevac
Dalibor Sekulić, izvršni direktor Elit Palić
Branislava Ignjatović, profesor geografije iz Milutovca kod Trstenika,
Žiri za savremenu kompoziciju na fruli:
Prof. dr Dimitrije Golemović, etnomuzikolog
Katarina Azanjac, flautista
Vlade Baralić, frulaš

Pastirski štap:
Božidar Plazinić, akademski slikar
Dragan Đolović, diplomirani turizmolog
Lela Pavlović, diplomirani istoričar

Najlepše seosko dvorište:
Vera Ilić, stručni saradnik u TOČ
Gordana Marić, stručni saradnik u TOČ
Snežana Stakić, inženjer pejzažne arhitekture u JKP „Gradsko zelenilo“

Postavka izložbi:
Božidar Plazinić, akademski slikar
Snežana Šaponjić Ašanin, etnolog

Orkestar: Frulaše u savremenoj kategoriji pratio je orkestar Siniše Vićentijevića

Voditelj saborskih programa: Marijana Lazić

Režija saborskih programa: Svetlana Cica Azanjac i Zoran Rajičić

Scenografija: Milutin Gigi Jevđenijević

Realizacija saborskih programa: Dragan Đolović, Milutin Gigi Jevđenijević i Momir Pešaković

 Sabor frulaša

NAGRADE na 30. Saboru frulaša Srbije:


*Povelju za doprinos razvoju frulaštva u Srbiji:
- Dobrivoje Todorović, Vlaška kod Mladenovca
- Slobodan Vukećević, Čačak
- Jovica Arsenijević, Zvečan

*Savremeno sviranje na fruli uz pratnju orkestra:
1. Janko Lukić, Kragujevac
2. Darko Prelić, Nova Varoš,
3. Bogdan Lukić, Kragujevac

- Nagrada žirija publik: Dimitrije Nikolov, Leskovac
- Nagrada za najbolji scenski nastup: Dajana Đokić, Brus
- Najbolje odsvirana pesma: Andrej Trajkovski, Novi Pazar
- Najbolje odsvirano kolo: Veljko Mihajlović, Leskovac

*Izvorno sviranje na fruli:
1. Petar Čulinović, Šarbanovci
2. Dalibor Todorović, Raška
3. Uroš Milanović, Boljevac i Veljko Petronijević, Novi Pazar


- Nagrada za najizvornije muziciranje „Od zlata jabuka“, 2.programa Radio Beograda: Stefan Radovanović, Metovnica kod Bora
- Nagrada žirija publike: Stefan Radovanović, Metovnica kod Bora
- Nagrada „Milovan Pravdić“ za najbolje odsvirano kolo: Dragoš Kovačević, Kraljevo
- Nagrada za najbolje odsviranu pesmu: Dalibor Todorović, Raška

*Dueti: 1. Radoslav Simić i Milovan Milošević , Kruševac

*Mladi do 12 godina:
1. Janko Jeličić,
2. Miloš Blagojević
3. Luka Milanović i Jovica Vukajlović

*Mladi od 12 do 16 godina:
1 Maja Kostandinović, Boljevac,
2. Svetozar Šutić, Gornji Milanovac
3. Marina Marić, Osanica

*Mladi dueti: 1. Jelisaveta i Svetozar Šutić, Gornji Milanovac

- Najmlađi učesnik: Milan Rajičić, Prislonica

*Konkurs za savremenu kompoziciju na fruli:
1. Aleksandar Smrekić, Čačak
2. Bojan Milinković, Novi Sad
3. nije dodeljena

*Pesnički konkurs „Momčilova frula“ za najlepšu penjsmu o fruli:
1. „Frula, od drveta ruže“, Bratislav Bato Jevtović
2. „Frula naša nasušna“, Aleksandra Mišić
3. „Sećanje na frulaša“, Svetlana Pešić

Pesnička povelja (Aleksandar A. Arsenijević, Vesna Fekete, Gordana Vlajić, Dragana Đurković Tošić, Dušan Mijajlović Adski, Miladin Vukosavljević, Milena Marković i Miloje Veljović)

*Pastirski štap patrijarha Pavla:
Dodeljene su dve pohvale:
- Nebojša Milošević Rotor, Knjaževac
- Etno grupa SVAROŽIĆI, Jagodina

*Najlepše seosko dvorište:
1. Žaklina Vasović
2. Olivera Kovačević
3. Saša Rakićević

REALIZACIJA PROGRAMA 30. SABORA FRULAŠA SRBIJE


Predviđeni programski sadržaji su realizovani. Neki programi su počinjali kasnije zbog visoke temperature, a takmičenje u izvornoj kategoriji prekinulo je nevreme, pa je program sa saborske bine realizovan u Domu kulture u Prislonici. Zbog toga nisu realizovani nastupi inostranih folklornih grupa (Italija, Slovačka, Češke...), ali su oni tokom dana posetiocima na saborištu prikazali deo svog programa. U toku dva dana Prislonicu je posetilo nekoliko hiljada ljudi.

Predsaborske aktivnosti:
Frulaška akademija u Rači
Vajarska kolonija „Pastirski štap patrijarha Pavla“
Frulaško predvečerje u dvorištu Narodnog muzeja u organizaciji Saveta Sabora,
Udruženja frulaša i KUD „Dule Milosavljević“
Akcija dobrovoljnog davanja krvi u saradnji sa udruženjem „Kap po kap“

Aktivnosti tokom Sabora:
Etnomuzikološki zapisi - profesori i studenti FMU
Izložbe: pastirski štapovi, stare frule i kaligrafski zapisi
Etno radionica: graditelji frula, rukoradi, med, poljoprivredni proizvodi, rezbarije, suveniri...

Izdavačka delatnost:
- List „Frula“
- Sveska br. 2 (notni zapis savremene kompozicije za frulu i orkestar)
- Zbornik pesama sa Pesničkog konkursa 22. jul (subota)
Vujanska dobrodošlica – otkrivanje spomen ploče Miodragu Milu Azanjcu, duhovnom ocu Sabora (otvaranje izložbi): plato ispred stare bine Frulaši, porodica Azanjac i Zoran Rajičić „Lujza Mišić“, duodrama: etno dvorište Glumice Sonja Jauković i Vesna Stanković su, po adaptiranom tekstu , izvele duodramu o životu Lujze i Živojina Mišića. Gledaoci su u nekoliko navrata, gromkim aplauzom prekidali predstavu, a maestralnom glumom Sonja Jauković i Vesna Stanković kod mnogih su izmamili i osmeh i suze na licu.
Pre predstave, o Lujzi i Živojinu Mišiću, govorila je Lela Pavlović, direktorka Međuopštinskog istorijskog arhiva.
- Zlatna frula – takmičenje dueta i frulaša u izvornoj kategoriji, saborska pozornica
Za zlatnu frulu takmičilo se 16 solista i 7 dueta.

IZVORNO SVIRANjE:
Nikola Nikolić, Kobišnica
Nikola Paunović, Medveđa
Milisav Jovanović, Lepenac
Jordan Vasiljević, Štipina
Jugoslav Ivić, Niš
Željko Mirkonj, Iđoš
Petar Čulinović, Šarbanovac
Slavoljub Gudurić, Beograd
Danilo Stepanović, Vlaole
Dragoš Kovačević, Kraljevo
Dalibor Todorović, Novi Sad
Dragan Nićiforović, Raška
Veljko Petronijević, Novi Pazar
Stefan Radovanović, Metovnica
Uroš Milanović, Boljevac
Ostoja Antić, Šipovo

DUETI:
Radoslav Simić – Milovan Milošević
Dimitrije Nikolov – Veljko Mihajlović
Trio: Mileta Ranković – Slavoljub Gudurić – Vladimir Mišić
Miljojko Đoković – Milivoje Marković
Dalibor Todorović – Ljubo Mijailović
Milan Vilotić – Milivoje Sekulić
Vojislav Šurkić – Nikola Nikolić


Muzičku dobrodošlicu prve takmičarske večeri, saborskom himnom „Oj Moravo“ uputio je frulaš Zoran Jevtić i orkestar KUD-a „Dule Milosavljević“ kao i pobedničkom kompozicijom „Dedino kolo“ za solo frulu i orkestar Aleksandra Smrekića. Takmičenje je, prigodnom besedom, otvorio pomoćnik gradonačelnika Čačka
dr Vladan Milić.


Sabor frulaša Srbije „Oj Moravo“ povodom 30 godina postojanja dobio je Povelju KPZ Srbije, koju je obrazložio generalni sekretar KPZ Srbije Živorad Ajdačić i ovlastio domaćina Sabora da je sutra na glavnoj saborskoj priredbi uruči Zoranu Rajičići, predsedniku saborskog odbora.


U revijalnom delu programa nastupilo je KUD „Dule Milosavljević“ iz Čačka, etno muzička grupa Svarožići iz Jagodine
Program je vodila Marijana Lazić.

23. jul (nedelja)
- Obavezna numera, Osnovna škola Moravac, obaveznu numeru, uz pratnju orkestra Siniše Vićentijevića, a pred članovima žirija izveli su frulaši koji sviraju u savremenoj kategoriji. Nakon toga rađena je i tehnička proba.
- „Zlatna frula - Takmičenje mladih frulaša“ (kategorija do 12 godina, do 16 godina i mladi dueti), etno dvorište

MLADI DO 12 GODINA:
Luka Milanović, Brus
Teodora Stankić, Gornji Milanovac
Pavle Kovačević, Brus
Anika Nikić, Niš
Jovica Vukajlović, Brus
Selena Lazarević, Brus
Miloš Blagojević, Pale
Katarina Mazić, Bukovac

MLADI DUETI:
Anastasija Petrović – Jovica Vukajlović, Brus
Đorđe Vukajlović – Vladica Vuković, Brus
Anastasija Rakićević – Luka Milanović, Brus
Jelisaveta i Svetozar Šutić, Gornji Milanovac
Ljubiša i Nikola Đorđević, Brus

MLADI OD 12 DO 16 GODINA:
Đorđe Vukajlović, Brus
Maja Kostandinović, Boljevac
Anastasija Rakićević, Brus
Marina Marić, Osanica
David Marković, Brus
Svetozar Šutić, Gornji Milanovac
Ljubiša Đorđević, Brus
Jovan Jovanov, Idvor

U revijalnom delu programa, dok je zasedao žiri, svoju poeziju govorili su pobednici sa pesničkog konkursa „Momčilova frula“ . Program je vodila Zorica Lešović Stanojević.
Dodeljene su nagrade za najlepša seoska dvorišta, JKP „Gradsko zelenilo“ Čačak poklonilo je saksije sa cvećem.
„Zlatna frula-takmičenje frulaša u savremenoj kategoriji“, saborska pozornica


Program je počeo intoniranjem državne himne „Bože pravde“ u izvođenju Dajane Đokić. Potom je KUUD „Kopaonička frula“ odsvirao saborsku himnu „Oj Moravo“. Dr Vladan Milić, pomoćnik gradonačelnika Čačka predao je statuu domaćinu Sabora, kompozitoru Svetislavu Božiću, koji je uz prigodnu besedu otvorio takmičenje na kome su učestvovali:
1. Miloš Maksić, Novi Sad
2. Andreja Trajkovski, Novi Pazar
3. Bogdan Lukić, Kragujevac
4. Jovana Lazić, Novi Sad
5. Dimitrije Nikolov, Leskovac
6. Veljko Mihajlović, Leskovac
7. Darko Prelić, Nova Varoš
8. Janko Lukić, Kragujevac
9. Dajana Đokić, Brus
10. Irena Marić, Osanica
11. Stevan Parađenović, Novi Sad

Frulaše je pratio orkestar Siniše Vićentijevića
Povelju KPZ Srbije, predsedniku Saveta Sabora uručio je domaćina Sabora Svetislav Božić.
Voditelj programa bila je Marijana Lazić

Prateći program:
Vujanski istočnici
Kao i svake godine, saborski frulaši, prijatelji i porodica pohodili su grob Milovana Pravdića, jednog od osnivača Sabora frulaša Srbije.

Koncert:
Nakon završetka takmičenja za zlatnu frulu u savremenoj kategoriji, na saborskoj pozornici održan je mini koncert Bore Dugića „Simfonija duha i daha“.

Izveštaj sačinio: Dragan Đolović

Vd direktora TOČ: Vojin Jakovljević

Predsednik Saveta Sabora: Zoran Rajičić